Piątek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 9804
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Truskawki wygryzły jabłka

Środa, 1 maja 2024, 13:52
Autor: PAP MediaRoom, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Polska: Truskawki wygryzły jabłka
Fot. freepik.pl
Z najnowszych sondaży wynika, że ulubionym owocem Polaków stały się... truskawki. Po latach dominacji jabłek, spadły one na drugie miejsce. Podium uzupełniają czereśnie.

Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce.

Okazuje się, że truskawki to ulubiony owoc Polaków. Ostatnie lata to wielki wzrost ich popularności. Na razie w sieciach dostępne są owoce ze szklarni i upraw tunelowych, a w maju dostępne będą już owoce zbierane na polach.

Teraz truskawki ulubione

Z najnowszych danych wynika, że truskawki są ulubionym owocem Polaków (41%). W badaniach podsumowujących sezon 2023, wskazało je o 6 % badanych więcej niż przed dwoma laty.

Pozycja pozostałych gatunków nie uległa zmianie. Drugie miejsce zajęły jabłka (34%), dalej czereśnie (15%), maliny (11%), gruszki (8%), śliwki (7%) i nasze borówki (6%). Wszytskie te owoce silnie kojarzą się z polskim ogrodnictwem.

Szypułka prawdę powie

Realnie patrząc polskie owoce powinny być droższe, ale ich cenę obniża import, głównie z krajów południowej Europy.

Warto wiedzieć, że truskawkę importowaną można poznać po zapachu i szypułce. Kondycja szypułki najszybciej zdradza długą podróż z południa Europy czy północnej Afryki. Owoc jest jeszcze czerwony, ale szypułka po kilku dniach transportu nie jest już świeża.

Szypułka polskich truskawek jest świeża i soczyście zielona. Jest sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Polskie owoce pachną, a najbardziej intensywny zapach jest właśnie przy szypułce.

- W Polsce zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być. Jej smak i kolor pochodzą od słońca. Importowana jest zbierana „na blado”, tak żeby wytrzymała podróż. Warto być świadomy różnic i cieszyć się lokalnym owocem - wyjaśnia Aldona Radola, producent truskawek.

Myśl globalnie, jedz lokalnie

Sezonowe i lokalne jest smaczniejsze i zdrowsze. To dlatego na świecie panuje modna na sposób odżywiania polegający na spożywaniu wyłącznie żywności uprawianej lub produkowanej w promieniu 100 mil, czyli ok. 160 km, od domu. I nie chodzi tu wyłącznie o zmniejszenie śladu węglowego związanego z transportem żywności na duże odległości.

- Im krótsza jest droga od pola do stołu, tym lepiej - mówi dietetyk Monika Hajduk, członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Twoja reakcja na artykuł?

5
31%
Cieszy
4
25%
Hahaha
4
25%
Nudzi
1
6%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
395
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Zebrali 9 tys. zł i kupili nowe kanapy dla uczniów!
 
Aktualności
O sporcie w KANS
 
Aktualności
Nagrody za misie
 
Aktualności
4 małe boćki w Podgórzynie
 
Aktualności
Sonata i sukces Gryfowian!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group