Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 9159
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Warsztaty kulinarne – tym razem na słodko

Sobota, 26 maja 2018, 7:51
Aktualizacja: Niedziela, 27 maja 2018, 7:08
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Warsztaty kulinarne – tym razem na słodko
Fot. Użyczone
Na czwartym warsztacie z cyklu „Janowicki Notes Kulinarny”, który odbył się w świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich międzypokoleniowe grono uczestników przygotowało słodkie wypieki.

Przetworów nie trzeba słodzić cukrem, można je konserwować w inny sposób - o tym przekonali się uczestnicy warsztatów. Tej energetycznej słodyczy w maju nam bardzo brakuje, więc do wypieków dodano np. suszone śliwki i sok jabłkowy tłoczony bez dodatku cukru ani wody

Uczestnicy spotkania wykonali ciasteczka i porozmawiali o zdrowotnych aspektach zbóż i słodyczy. Wypieki inspirowane były przepisami dawnej kuchni polskiej i kuchni kresowej, które do Janowic Wielkich przywieźli powojenni przesiedleńcy i osadnicy. Prowadzące nawiązały do podstawowych zasad dobrego odżywiania i opowiedziały o nich z perspektywy dietetyki klinicznej. Przybliżyły dwie grupy produktów obciążonych ryzykiem spowodowania chorób tzw. żywieniozależnych: mąki i słodycze.

Była okazja upieczenia i spróbowania maślanych ciastek z mąki gryczanej (bezglutenowej) i żytniej słodzonych ksylitolem i sokiem owocowym. Nie był używany cukier buraczany ani trzcinowy, ponieważ nie są to zdrowe dodatki. Nie był też używany miód, który w wysokotemperaturowych wypiekach traci większość swoich cennych właściwości prozdrowotnych.
Ciasteczka były wykonane według własnych pomysłów. Aby pogłębić wrażenia zmysłowe kształtowanie ciasteczek odbywało się wyłącznie za pomocą dłoni - bez wałków, foremek, nożyków. Szczególnie u małych dzieci jest to bardzo ważne.

- Prace kulinarne doskonale pogłębiają wrażenia sensoryczne i doskonalą zmysły młodych kucharzy – mówi prowadząca warsztaty Anna Rumińska. - Wykonywanie rozmaitych czynności paluszkami zwiększa umiejętności manualne i zdolności grafomotoryczne. Dzięki temu dzieci często przygotowujące potrawy dłońmi łatwiej uczą się trzymać przybory do pisania, a ich pismo szybciej staje się równe. Działania w kuchni zmniejszają ryzyko powstania dysgrafii u dzieci - podsumowuje.

Cykl realizowany jest przez "Międzypokoleniowy Team" we współpracy z kooperatywą konsumencką Slow Food Dolny Śląsk i dzięki dofinansowaniu z programu Dolnośląskie Małe Granty koordynowanego przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Kolejne odbędzie się 7 czerwca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
661
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Pudzian z wizytą na Złotniczej!
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group